e-Pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Przepisy prawne i dotacje dla pszczelarstwa»Przepisy prawne»Według UE miód musi być z ula.....

środa, 29 czerwca 2011 13:47

Według UE miód musi być z ula..... Wyróżniony

Oceń ten wpis
(0 głosów)

Według UE miód musi być z ula.....

Definicja dyrektywy unijnej na temat miodu brzmi

"Miód jest naturalną słodką substancją wytwarzaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru kwiatów lub z wydzielin żywych części roślin, lub też wydzielin owadów ssących soki żywych części roślin, które pszczoły zbierają, przenoszą i łączą ze specyficznymi substancjami własnymi, składają i pozostawiają do dojrzewania w plastrach"

 

 

 

Żeby używać nazwy miód, produkt końcowy musi składać sie tylko z miodu !

Poniższy artykuł traktuje właśnie o tym, ze miód z dodatkami nie może być nazywany zgodnie z dyrektywa unijną miodem.

Bez problemy można używać nazwy mix miodowy, co też bohater artykułu zastosował.

 

Inspekcja handlowa trzyma się tych wytycznych.

 

Dodatkowo normy przewidują również nie więcej niż 20 % wody w miodzie !

 

Pamiętajmy o tym szczególnie przy miodobraniu podczas obfitych pożytków.

 

Pszczelarz z Oławy produkuje miód, który... nie może być miodem, ponieważ wzbogacany jest imbirem, żurawinami i malinami. Takiego produktu nie wolno już nazwać miodem! Dlaczego? Ponieważ do rodzimych pasiek wkroczyły unijne przepisy.

Etykiety z nazwą „miód” zastąpiono miksem
Etykiety z nazwą „miód” zastąpiono miksem

W pszczelarskiej rodzinie Migockich od zawsze produkowano miód z dodatkami: z malinami, żurawiną, bakaliami, a nawet z czosnkiem. Miody schodziły jak ciepłe bułeczki do czasu kontroli Inspekcji Handlowej. Z punktu widzenia prawa nie był to miód, była to mieszanina miodu z czymś - mówi Ryszard Smoliński z Inspekcji Handlowej we Wrocławiu. I produkt jako taki nie ma prawa nazywać się miodem.

Pan Stanisław Migocki usunął więc ze słoików z miodem zakazane etykiety z nazwą „miód”. Musiał wymyślić coś nowego. Teraz nazywa swój miód miksem miodowo-żurawinowym. Nazwa może nie jest zbyt fortunna, ale za to zgodna z przepisami. Wszystko dla dobra klienta - tłumaczy Inspekcja Handlowa. 

Kto jednak będzie chciał kupować miks zamiast miodu? Nasuwa nam się pytanie czy nie byłoby warto wykazać się równie wielką dociekliwością badając składy wędlin, parówek i masła?

 

źródło: http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rolne/miodowy-problem/4779749

Czytaj 12771 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

  • Na rozwój Ciasto dla pszczół Fondant Apifonda
    Na rozwój Ciasto dla pszczół Fondant Apifonda

     

    Skorzystaj z NOWEJ OFERTY na ciasto dla pszczół do podkarmiania wiosennego !

    Czytaj więcej...
  • FEEDBEE - zamiennik, substytut pyłku, który działa !
    FEEDBEE - zamiennik, substytut pyłku, który działa !

    Feedbee jest wyjątkowo smacznym i wysoko efektywnym substytutem pyłku dla pszczół, pochodzącym z Kanady. Feedbee nie zawiera pyłku kwiatowego, produktów zwierzęcych i sojowych, chemikaliów, lecz wyłącznie naturalne, roślinne składniki. Jest dokładnie tak samo odżywczy jak pyłek kwiatowy. Doskonale odpowiada potrzebom odżywczym pszczół. Feedbee nie ma żadnego wpływu na jakość miodu. Odżywiane za pomocą Feedbee pszczoły rozwijają się szybciej, są zdrowsze i produkują znacznie więcej miodu.

    Czytaj więcej...
  • System SPiWS1.0 - Kartony do wysyłki słoików z miodem ! [video]
    System SPiWS1.0 - Kartony do wysyłki słoików z miodem ! [video]

    Jeżeli sprzedajesz miód drogą wysyłkową, pocztą polską, lub jakimkolwiek kurierem, to wiesz, że największym wyzwaniem jest zapakowanie szklanych słoików tak, aby w nienaruszonym stanie dotarły do Twojego klienta.

    Wychodzimy naprzeciw Twoim potrzebom i udostępniamy Tobie nasz własny system opakowania słoików z miodem dbający o bezpieczeństwo wysyłanego miodu. Przedstawiamy system pakowania i wysyłki słoików z miodem w wersji Apismart SPiWS 1.0 Skrót SPiWS 1.0 - oznacza Szybkie Pakowanie i Wysyłka Słoików. Numer 1.0 oznacza, ze jest to pierwsza wersja systemu. W przyszłości zamierzamy ulepszać system. Aktualizacje będą pojawiały się pod nowym numerem, a Ty za każdym razem otrzymasz od nas informację, ze system został ulepszony. System Apismart SPiWS 1.0 ma za zadanie ułatwić Ci spakowanie i wysyłkę miodów do swoich klientów. System przystosowany jest wymiarami do słoików 0,9 Litra. Dzięki systemowi Apismart SPiWS 1.0 szybko spakujesz i wyślesz nawet ponad 200 słoików miodu dziennie bez żadnego problemu

    Czytaj więcej...

Najnowsze artykuły

  • Prawidłowe Karmienie i Dokarmianie Pszczół
    Prawidłowe Karmienie i Dokarmianie Pszczół

    Jak podkarmiać i dokarmiać pszczoły

     

    Sezon pszczelarski rozpoczyna się wraz z nastaniem wiosny. Jednak największe znaczenie mają prace w pasiece, które przeprowadzamy jesienią, tym samym zabezpieczając naszą hodowlę przed zimowaniem. W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać

    o odpowiednie ocieplenie uli oraz prawidłowe zestawienie gniazd.

     

    Zima to bardzo trudny okres dla rodzin pszczelich. Ważne jest, aby w tym czasie zapewnić spokój naszym owadom. Należy wyeliminować ewentualne działanie gryzoni, które mogłyby wyrządzić szkody w hodowli.

     

    Korzystnie przeprowadzona zimowla gwarantuje wzrost liczebności organizmów. Im więcej pszczół, tym zwiększa się ich działanie i siła, co wpływa na efektywną pracę w okresie letnim. Lipiec i sierpień to miesiące, w których aktywność owadów jest największa. Aby wszystko miało pozytywny przebieg, niezwykle ważne jest karmienie pszczół w optymalnym dla nich czasie.

     

    Podkarmianie i dokarmianie - czym się różnią?

     

    Warto zaznaczyć, że podkarmianie a dokarmianie to dwa oddzielne terminy. To bardzo ważny, nieodłączny element w prowadzeniu gospodarki pasiecznej.

     

    Podkarmianie

     

    Podkarmianie jest alternatywą dla naturalnego pokarmu dla każdej pszczoły. Tę metodę stosuje się, gdy pszczoły posiadają zapas pokarmu w gnieździe, aczkolwiek w pobliżu nie znajdują się żadne rośliny pylące, np. wrzos czy gorczyca, które mogłyby dostarczyć swoje pyłki bądź nektar do ula. Te naturalne składniki odżywcze stanowią ważną funkcję dla prawidłowej kondycji, siły oraz zdrowia naszych organizmów.

     

    W momencie, kiedy pyłek kwiatowy jest niedostępny w okolicy naszej pasieki, zahamowany jest również rozwój czerwiu. Matki zaczynają wygryzać larwy, co przyczynia się do osłabienia całych rodzin. Podkarmiać na czerw można wtedy, kiedy ule zlokalizowane zostaną w miejscu, w którym nieopodal znajdują się różnego rodzaju pyłki. Ma to na celu pobudzanie pszczelich rodzicielek do intensywnego czerwienia, szczególnie w miesiącach wiosennych oraz w pierwszej połowie sierpnia.

     

    Dokarmianie

     

    Dobra kondycja, zdrowie oraz pomyślne miodobranie - za to wszystko odpowiedzialne są pszczoły, które dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, przetrwały najzimniejszą porę roku. Polega ono na uzupełnianiu pokarmu na zimę. Przede wszystkim w pasiece każdego pszczelarza, w tym okresie powinien znajdować się miód. Stanowi on naturalny pokarm dla owadów. Dodatkowo zawiera ważne składniki odżywcze, których brakuje w sztucznych zamiennikach.

     

    Późnym latem pszczoły zbierają ostatni pyłek, który magazynują w ulu. Żywią się nim tzw. robotnice. Dzięki temu magazynują go w postaci białka tłuszczowego, co zapewnia im optymalne warunki do przeżycia zimowli.

     

    Należy pamiętać, że ostatni przegląd i ewentualne uzupełnienie pokarmu powinniśmy przeprowadzić ciepłą jesienią, około 15-20 września. Wpuszczanie zimnego, mroźnego powietrza do pasieki może stanowić poważne zagrożenie dla owadów, dlatego starajmy się tego wystrzegać. Choć może zdarzyć się tak, iż nawet w tym okresie potrzebna będzie interwencja pszczelarza.

     

    Gospodarka pasieczna jesienią

     

    Sierpień to miesiąc, w którym dla hodowców rozpoczyna się już przygotowanie do kolejnego sezonu. Rozpoczyna się on po ostatnim miodobraniu. Kluczowe są wtedy wszelkie prace w pasiece, które przyczynią się do bezpiecznego zimowania.

     

    Dokarmianie pszczół powinno odbywać się zgodnie z zasadą - im wcześniej, tym lepiej. Późne dożywianie może skutkować mieć negatywny wpływ na owady, jednocześnie je osłabiając.

     

    Sposobów dożywienia naszych organizmów jest wiele - w zależności od preferencji gospodarza. Warto jednak zaznaczyć, iż każdą rodzinę pszczelą należy traktować indywidualnie.

     

    pszczela rodzina

     

    Cukier jako pożywienie

     

    Badania udowodniły, iż pszczoły całkiem dobrze zimują na cukrze. Owadom podaje się go w formie syropu cukrowego(to cukier rozcieńczony z wodą w stosunku 1:1). Jest on w pełni trawiony i nie powoduje obciążeń układu pokarmowego owadów. Ponadto nie doprowadza do chorób. Jednak należy mieć na uwadze, aby wybierać cukier dobry jakościowo i dobierać zasób produktu indywidualnie dla każdej rodziny.

     

    Uzupełnienie cukru powinno być na tyle duże, aby organizmy były wstanie przeżyć okres od września do kwietnia. Warto pamiętać, ażeby pozostawić także dodatkowy zapas pokarmu, np. na wypadek załamania pogody bądź innych przyczyn losowych.

     

    Pokarm płynny

     

    Do dyspozycji gospodarza jest również pokarm płynny w postaci np. gotowych syropów,

    Produkty te charakteryzują się w głównej mierze dobrym składem. Zawiera on cukry proste, takie jak m.in: fruktozę i glukozę.

     

    Porównywalnie jak tradycyjny cukier, są bardzo dobrze trawione w organizmie poszczególnej pszczoły. Ponadto nie powodują chorób ani nie są w żadnym stopniu szkodliwe. Zauważalne jest, iż udzielanie gotowego produktu znacznie zmniejsza nadpobudliwość organizmów.

     

    Roztwór ten gwarantuje stuprocentową żywotność owadów w czasie zimy. Warunek jaki należy spełnić, to odpowiednie przygotowanie pasieki do względnej pory roku.

     

    żywienie pszczół

     


    Ciasto własnej roboty

     

    Zarówno do uzupełniania pokarmu zimą, jak i podkarmiania latem można użyć ciasta. Przygotowanie takiej masy nie jest trudne. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, istnieje możliwość zakupu gotowego ciasta.

     

    Składniki, jakie będą nam potrzebne to: cukier puder i płynny miód bądź gotowy syrop.

    W zależności od indywidualnych potrzeb każdej z rodzin podaje się rzadszą i gęstszą masę.

     

    W sprzedaży znajdziemy ciasta z dodatkiem pyłku kwiatowego i witamin. Pyłek jest bardzo ważny, gdyż niczym innym nie jesteśmy w stanie go zastąpić. Szczególnie w okresie zimowym warto wzbogacić produkty o jego dodatek do pożywienia organizmów.

    Podkarmiaczki

     

    Podając naszym organizmom roztwory w postaci rozcieńczonego cukru czy syropu warto skorzystać z naczynia, jakim jest podkarmiaczka. Wśród nich znajdziemy najbardziej powszechne i znane wśród hodowców podkarmiaczki boczne, czyli ramkowe. Wyróżniamy również dennicowe, które umieszcza się na dnie ula.

     

    Tak przygotowaną ciecz wlewa się do naczynia za pomocą konewki bądź wiadra. Sprawdzają się zarówno w czasie chłodniejszych pór roku, jak również wiosną i latem, gdyż mogą być umocowane na zewnątrz i wewnątrz uli. Dodatkowo możliwe jest wyposażenie ich w poidełka, kiedy niezbędne jest dopajanie owadów.

     

    Należy pamiętać o regularnym dezynfekowaniu podkarmiaczek. Niedomyte naczynia, gdzie nagromadziły się cukier i woda w następstwie mogą powodować groźne skutki, jakim jest między innymi zakażenie syropu. Dodatkowo, warto zadbać, aby organizmy miały łatwy dostęp do pojemnika i w pełni mogły wybierać pożywienie. Fermentacji cieczy można zapobiec poprzez staranne mycie naczynia bądź wlewanie gotowego, zagęszczonego syropu.

     

    Podsumowanie

     

    Dla wszystkich owadów najlepszy i niezastąpiony pokarm to pyłek kwiatowy i nektar. Pszczoły potrafią wykarmić nim również swoje larwy. Dzięki pobranemu pyłkowi, owady umożliwiają roślinom proces zapłodnienia, co w efekcie powoduje powstanie owocu. To piękne i niepowtarzalne zjawisko. Organizmom tym człowiek zawdzięcza jedną trzecią produkcji żywności.

     

    Wraz z jesienią nadchodzi zakończenie pożytku głównego. Istotnie ważne jest zarówno karmienie, jak i podkarmianie organizmów w naszej pasiece. Rodziny pszczele stają się zdrowe, silne i odporne na różnorakie choroby. Należycie przeprowadzone żywienie zimą oraz uzupełnianie pokarmu latem jest gwarantem znakomitych plonów w sezonie. Żywienie owadów zależy tylko i wyłącznie od hodowcy. Duże znaczenie ma właściwe ustawienie uli, tak, aby pszczoły w zasięgu swojego lotu miały dostęp do pożytków.

  • Pierwszy oblot pszczół ! 16.02.2017 Pasieka Apismart Wideo Blog z pasieki Apismart
    Pierwszy oblot pszczół ! 16.02.2017  Pasieka Apismart   Wideo Blog z pasieki Apismart

    16 lutego pszczoły wykonują pierwszy masowy oczyszczający oblot po zimowli 2016/2017. Zapowiada się ładnie....

  • Wykorzystanie keramzytu w hodowli pszczół
    Wykorzystanie keramzytu w hodowli pszczół

    Keramzyt pozwala łatwo oraz dużo mniejszym nakładem pracy i czasu zadbać o właściwe karmienie pszczół. Jego istotną cechą jest to, że pływa zarówno na powierzchni wody jak i syropu, którym dokarmiane są pszczoły. Ponadto szybko nagrzewa się w promieniach słońca, dzięki czemu woda, którą pobierają pszczoły, jest częściowo ogrzana, co jest bardzo ważne w okresie wiosennym. Jednocześnie jako materiał ekologiczny keramzyt jest neutralny chemicznie - nie wchodzi w żadne reakcje z wodą ani syropem, jest więc dla pszczół całkowicie bezpieczny.

    Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
captcha
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.