Bartnictwo
Kategorie potomne
Historia bartnictwa w Polsce (1)
Wcześniej istniejące, a nie spisane, prawa dla bartników zostały uznane przez króla Kazimierza Wielkiego i umieszczone w statutach wiślickich w 1347 roku - najstarszej kodyfikacji polskiego prawa. W latach 1750-1800 notowano 20 tys. zajętych przez pszczoły barci na Pomorzu Zachodnim. W Królestwie Kongresowym w 1827 r. było ich 70 tys. Na początku XX wieku Blank-Weissberg odnalazł już tylko nieliczne używane barcie w Puszczy Białowieskiej. O czasów średniowiecznych bartnicy polscy zrzeszali się w osobnych bractwach bartnych.
W XXI wieku rozpoczęto w Polsce próby reaktywacji bartnictwa przy pomocy bartników sprowadzonych z Baszkirii w Nadleśnictwie Spała, w Puszczy Pilickiej koło Tomaszowa Mazowieckiego.
Powrót bartnictwa
W ubiegłym roku, z inicjatywy międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, w Lasach Spalskich, w Puszczy Świętokrzyskiej i na Podlasiu, powstało ponad 20 barci. 14 października po raz pierwszy od 100 lat, specjalnie wyszkoleni bartnicy wybrali miód z barci, przywracając do życia zanikłą przed wiekiem tradycję bartnictwa.
czytaj dalej ----> Więcej FILM
Histora Polskiego bartnictwa i miodosytnictwa
Fragment telewizyjnego programu Portal Muzeum Historii Polski o historii i tradycjach polskiego bartnictwa.
czytaj dalej ----> Więcej FILM