e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Pasieka Hodowlana Cezary Kruk

Pasieka Hodowlana Cezary Kruk 6 lata 9 miesiąc temu #274

Pasieka Hodowla Cezary Kruk

Pszczelarstwem zajmuję się całe życie.

Mam 55 lat.

Zarówno ze strony mojej Matki jak i Ojca jestem pszczelarzem w IV pokoleniu.

Mój pradziadek (ze strony Matki) Wojciech Jaśkiewicz ukończył szkołę pszczelarską w Warszawie Kazimierza Lewickiego. Mam książkę pszczelarską mojego pradziadka. Autorka Stefanowska. Tytuł: „Co się dzieje w ulu?”. Wybitnym pszczelarzem był mój dziadek Aleksander Jaśkiewicz i Jego brat Tadeusz Jaśkiewicz. Pszczelarstwem zajmowała się mija Matka Marianna Jaśkiewicz. Jako studentka KUL zapisał się na kurs pszczelarski w Lublinie. Mam książki pszczelarskie mojego pradziadka, dziadka i mojej Matki.

Także ze strony mojego Ojca mam pszczelarskie korzenie. Pszczelarstwem ze strony Ojca zajmował się mój pradziadek, babcia i mój Ojciec Stanisław Kruk. Mam książki pszczelarskie mojego Ojca.

Ojcu przy pszczołach pomagałem od dziecka. Pamiętam, że pierwsze żądło w powiekę dostałem w sierpniu 1970 roku. Miałem wtedy 8 lat.

Za profesjonalne zajęcie się pszczołami przyjmuję datę maj 1977 czyli złożenie podania do Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. W prezencie od cioci i wujka dostałem w maju 1977 roku 2 ule dadanowskie (nowe, ze sklepu Ogrodniczego w Puławach).

Produkcją matek zajmuję się od 1978 roku. Była to praktyka pszczelarska u Pana Ryszarda Olejniczka mojego wielkiego Mistrza Pszczelarskiego. Mojego mistrza i nauczyciela. Uczyłem się od Niego wychowu matek pszczelich i produkcji mleczka pszczelego. Widza z okresu tej praktyki u Mistrza Ryszarda Olejniczka jest moim zdaniem porównywalna z 5- letnim okresem nauki w Pszczelej Woli.

Obecnie mam prywatną pasiekę. Moja pasieka ma nazwę Pasieka Hodowlana Cezary Kruk.

Posiadam też stronę internetową. Portal Internetowy Apis Polonia.

Dążę do stworzenie największego na świecie Międzynarodowego Banku Genów Pszczelich. Do tych działań przystępuję już w tym roku. Chcę zgromadzić w 2017 roku kolekcję 30 najlepszych ras i linii Europy.

W 2018 chcę kolekcję ras i linii powiększyć do co najmniej 100. Każda linia i rasa to minimum 3 matki. Co roku będę ubogacał posiadaną kolekcję pszczół.
Od 40 lat mam bardzo ciekawe przemyślenia na to jak rzetelnie ocenić taki bogaty materiał hodowlany. Mam na ten temat notatki już od 1982 roku.

Cząstkę swoich refleksji zawarłem w wywiadzie jakiego udzieliłem Pani Redaktor ś.p. Elżbiecie Gmurczyk w lipcu 2003 roku. Wywiad ze mną ukazał się prawdopodobnie jesienią 2003 roku w „Pszczelarstwie”.

Zachęcam wszystkich polskich pszczelarzy do współpracy.

Cezary Kruk
Telefon: 518-482-726
Mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • Cezary Kruk
  • Cezary Kruk Avatar
  • Offline
  • Starszy Bzykacz
  • Posty: 42
  • Oklaski: 0
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
Time to create page: 0.053 seconds

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.