e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
wtorek, 23 maja 2023 08:38

Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

Oceń ten wpis
(0 głosów)
Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu. Obraz pellegrinifarmgirl z Pixabay

Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

 

 

Istnieją różne sposoby wykonywania odkładów, w zależności od celu i czasu zabiegu. Najczęściej stosuje się odkłady wiosenne, letnie i jesienne. Odkłady wiosenne wykonuje się w celu zwiększenia liczby rodzin pszczelich lub uzyskania młodych matek. Odkłady letnie wykonuje się w celu zapobieżenia rojeniu się rodzin silnych i bogatych w czerw. Odkłady jesienne wykonuje się w celu połączenia słabych rodzin lub wykorzystania nadmiaru czerwiu.

 

Wykonywanie odkładów wymaga od pszczelarza znajomości biologii i zachowania pszczół, a także umiejętności oceny siły i stanu rodziny pszczelej. Odkłady należy wykonywać w odpowiednich warunkach pogodowych i przy zachowaniu higieny ula. Odkłady należy również odpowiednio pielęgnować i zabezpieczać przed chorobami i pasożytami.

 

Odkłady są skuteczną metodą zapobiegania nastrojowi rojowemu, ponieważ zmniejszają gęstość pszczół w ulu i zmniejszają zapotrzebowanie na pokarm. Odkłady pozwalają również na uzyskanie dodatkowych rodzin pszczelich lub młodych matek, co zwiększa efektywność produkcji miodu. Odkłady są więc korzystne zarówno dla pszczół, jak i dla pszczelarza.

 

Odkład pszczeli - krok po kroku:

Odkłady pszczele mają wiele zalet, takich jak zapobieganie nastrojowi rojowemu, poddawanie wartościowych matek czy powiększanie pasieki.

Jak wykonać odkład pszczeli w praktyce?

 

Do tego celu potrzebujemy:

- skrzynki odkładowej, najlepiej w tym samym systemie co ule macierzyste,

- podkurzacza, dłuta i miotełki pszczelarskiej,

- klateczki do łapania matek lub matecznika na wygryzieniu,

- pustych ramek z węzą lub plastrów.

 

1. Zaczynamy od wybrania ula macierzystego, z którego chcemy stworzyć odkład. Powinien to być ul silny, zdrowy i produkcyjny, z czerwiącą matką. Otwieramy ul i upewniamy się, że spełnia te kryteria. Następnie szukamy matki i łapiemy ją do klateczki lub zostawiamy ją w ulu, jeśli chcemy stworzyć odkład ze starą matką.

 

2. Wyjmujemy z ula trzy ramki z czerwiem krytym i jedną ramkę z pokarmem (miodem i pierzgą). Pozostałe pszczoły z tych ramek zmiatamy do ula macierzystego. W skrzynce odkładowej umieszczamy pusty plaster lub ramkę z węzą, a następnie cztery ramki pobrane z ula macierzystego. Na końcu dodajemy jeszcze jeden pusty plaster lub ramkę z węzą.

 

3. Do odkładu wprowadzamy matkę pszczelą, którą wcześniej złapaliśmy do klateczki lub matecznik na wygryzieniu. Jeśli nie mamy ani jednego ani drugiego, możemy liczyć na to, że pszczoły odkładowe same wyhodują matkę, ale nie jest to pewne ani pożądane. Zamykamy skrzynkę odkładową i przenosimy ją w inne miejsce, najlepiej oddalone od pasieki co najmniej o kilka kilometrów.

 

4. W ula macierzystym uzupełniamy brakujące ramki pustymi plastrami lub ramkami z węzą. Możemy je umieścić naprzemiennie z pozostałymi plastrami, aby poprawić wentylację i zmniejszyć nastroj rojowy. Zamykamy ul i obserwujemy jego zachowanie.

 

 

5. Odkład pszczeli powinien być regularnie sprawdzany i dokarmiany cukrem lub syropem cukrowym, aby zapewnić mu odpowiedni rozwój i zapasy na zimę. Po kilku tygodniach możemy spodziewać się, że odkład osiągnie pełną siłę i będzie gotowy do produkcji miodu.

Czytaj 482 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

 • Porady pasieczne CZERWIEC #6
  Porady pasieczne CZERWIEC #6

  Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

  Czytaj więcej...
 • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie

  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

   

  Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

   

  Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

 • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
  Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

  Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

   

  Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.