e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
środa, 01 stycznia 2020 12:10

Porady pasieczne STYCZEŃ - LUTY #1 #2

Oceń ten wpis
(9 głosów)

 

Styczeń to miesiąc w ostatnich naszych latach chyba najzimniejszy. To wtedy przeważnie występują temperatury poniżej 0 stopni C i utrzymują się przez dłuższy czas. W ulu wtedy pszczoły związane są już w kłąb zimowy.

Luty lubi zaskoczyć cieplejszymi dniami i oblotami, ale podczas ewentualnych prac w pasiece nie zapominajmy jednak że wciąż jest to miesiąc zimowy !

Podstawowe czynności poprzedzające ten okres to zabezpieczenie uli od góry w zależności od ich konstrukcji matami ocieplającymi w ulach tradycyjnych drewnianych, lub kombinowanych. W tym czasie gdy temperatury są na minusie dobrze jest zdjąć wylotki z uli, ule styropianowe i poliuretanowe zabezpieczyć poprzez związanie najlepiej każdego z osobna, co powinno zabezpieczyć daszek przed zwianiem podczas nagłych podmuchów wiatru.

 

Potencjalne zagrożenia w tym czasie to:

1. dzięcioł stukający w ule - niepokoi pszczoły. Pszczoły zużywają więcej pokarmu, mogą się zaperzyć w przypadku braku oblotu pod koniec zimowli. Należy w tym czasie dokarmiać ptaki słoniną, lub ziarnem , nie bezpośrednio w pasiece, ale w jakieś 100 metrów od pasieki, tak, żeby ptaki nie szukały pożywienia bezpośrednio na pasieczysku. Jeżeli to nie pomaga i dzięcioł nadal stuka w ule należy je owinąć czarna folia ogrodniczą, lub agrowłókniną. Szczególnie ważne jest to w ulach styropianowych, gdyż dzięcioł potrafi zrobić dziurę w korpusie narażając nas na straty w rodzinie i sprzęcie.

2. wilgoć w ulu spowodowana słaba wentylacją ula zimą. Oprócz konstrukcji ula , której już nie poprawimy, należy jesienią dobrać odpowiednia wielkość gniazda do siły rodziny. W ulach styropianowych i poliuretanowych pozostawić 1 korek wentylacyjny w daszku i wyjęty jeden beleczek miedzy ramkowy lub podwiniętą folię w zależności od tego co zastosowane jest w ulu w przestrzeni między i nad ramowej.

W styczniu należy jak najmniej niepokoić pszczoły swoimi wizytami na pasieczysku. Praktycy twierdzą, że nawet skrzypienie śniegu podczas chodzenia po pasiece wpływa na niepokojenie pszczół i większe zużywanie przez nie pokarmu.

Nie ma potrzeby i zabrania sie odśnieżać ule ze względu an podany wyżej powód. Nie ma potrzeby odkopywać uli ze  śniegu, lub usuwać go z  wylotów, daszków itp.

Śnieg zalegający na wylotu w okolicy oczka przepuszcza powietrze i zapobiega przed bezpośrednim nawiewaniem zimnego powietrza do ula. Dodatkowo pokrywa śnieżna w trudnym terenie, wietrznym i mroźnym dodatkowo zabezpiecza ule przez  mrozem. Reasumując usuwając okrywę śnieżna z ula możemy pszczołom bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Gdyby wystąpiły temperatury powyżej 10 stopni C, należy założyć wylotki i doglądnąć pasieki, gdyż prawdopodobnie pszczoły dokonają oblotu, a wtedy można wizualnie stwierdzić w jakiej są kondycji itp. Zaleca się ubranie raczej robocze, gdyż pszczółki mogą pozostawić na pszczelarzu lub pszczelarze "niemile pachnącą pamiątkę" :)

Oblot pszczół to raczej domena kolejnych miesięcy zimowli, aczkolwiek różne anomalie pogodowe sie zdarzają, dlatego należało i o tym wspomnieć również w miesiącu styczniu i lutym.

Przysłowia na styczeń:

 • Jeżeli pszczoła w styczniu wylatuje, Rzadko pomyślny rok nam obiecuje..

 

Czytaj 9665 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

 • Porady pasieczne CZERWIEC #6
  Porady pasieczne CZERWIEC #6

  Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

  Czytaj więcej...
 • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie

  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

   

  Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

   

  Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

 • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
  Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

  Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

   

  Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.