e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
sobota, 29 lutego 2020 09:33

FEEDBEE - zamiennik, substytut pyłku, który działa !

Oceń ten wpis
(8 głosów)
feed bee feed bee

Feedbee jest wyjątkowo smacznym i wysoko efektywnym substytutem pyłku dla pszczół, pochodzącym z Kanady. Feedbee nie zawiera pyłku kwiatowego, produktów zwierzęcych i sojowych, chemikaliów, lecz wyłącznie naturalne, roślinne składniki. Jest dokładnie tak samo odżywczy jak pyłek kwiatowy. Doskonale odpowiada potrzebom odżywczym pszczół. Feedbee nie ma żadnego wpływu na jakość miodu. Odżywiane za pomocą Feedbee pszczoły rozwijają się szybciej, są zdrowsze i produkują znacznie więcej miodu.

 

 

 

do sklepu

 

Na Węgrzech przeprowadzono badania na rodzinach pszczelich karmionych Feedbee. Wykazały one:

 • 65 %-owy przyrost czerwiu
 • 38%-owy przyrost rodziny pszczelej
 • 24%-owy wzrost ilości miodu

Substytut pyłku Feedbee zawiera wysokostrawne proteiny (białko) z niezbędnymi dla pszczół aminokwasami.

Duża ilość witamin i minerałów zawarta w Feedbee znacznie podnosi zdolność rodzin pszczelich do bronienia się przeciw różnym chorobom jak zgnilec amerykański i europejski, jak również przeciw znanym szkodnikom (np. Varroza,).

 

feed bee

 

Feedbee nie zawiera:

 • pyłku kwiatowego
 • produktów zwierzęcych i sojowych
 • genetycznie modyfikowanych substancji
 • chemikaliów
 • antybiotyków
 • sztucznych środków barwiących
 • substancji smakowych i konserwantów

Składniki odżywcze:

 • białka: 36,4 %
 • tłuszcze: 3,9 %
 • węgolowodany: 41,8 %
 • cukier: 10 %
 • związki mineralne: 3,1 %
do sklepu

Feedbee - Instrukcja Stosowania

Kiedy i jak powinny być karmione pszczoły?

Feedbee może być stosowany od wiosny do jesieni.

Początek wiosny, karmienie można rozpocząć końcem lutego, przy średnich temperaturach na zewnątrz, zanim jeszcze kłąb się rozluźni a matka zacznie czerwić.

Pomimo tego, iż na zewnątrz może być jeszcze zimno, można zacząć karmienie.

Karmienie powinno się rozpocząć już 6-8 tygodni przed dużymi pożytkami pyłku kwiatowego.

Niezależnie od sposobu karmienia zalecane jest podawanie wiosną 1-1,5 kg Feedbee na jeden ul.

Zaleca się podawać też w lecie, podczas upałów, kiedy ilość pyłku kwiatowego znacznie spada a jego jakość z powodu braku urozmaicenia traci na wartości, lub kiedy nie ma czerwiu i rozwój w ulu nie następuje. Również przy tworzeniu odkładów, kiedy w tych rodzinach nie ma starszych lotnych pszczół robotnic. Karmienie Feedbee (w formie ciasta) zalecane jest również przy hodowli matek.

Można karmić  Feedbee na koniec lata, początek jesieni, od lipca do września, kiedy ilość naturalnego pyłku spada, kiedy przygotowuje się rodzinę pszczelą do zimy, przy nocnych przymrozkach, aby wielkość rodziny pszczelej się nie zmniejszyła.

Feedbee można podawać w postaci suchego proszku, ciasta oraz syropu cukrowego.

1. Karmienie w formie suchego proszku może odbywać się z podkarmiaczek znajdujących się przed ulem, kiedy na zewnątrz jest ciepło, nie pada, nie jest wietrznie, a pszczoły zaczęły już loty i kiedy nie ma jeszcze naturalnych pożytków pyłku kwiatowego, lub też kiedy ilość i jakość pyłku nie jest dobra. Pojemniki do podkarmiania powinny być przykryte i powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu. Należy jednak uważać na wieczorną rosę oraz na złe warunki pogodowe.

Ta metoda karmienia powinna być stosowana wtedy, kiedy w obrębie lotów pszczół nie ma innej pasieki.

2. Karmienie w formie ciasta jest zalecane szczególnie w czasie przedwiośnia. Ten sposób karmienia może być stosowany przy zimnej, wietrznej i deszczowej pogodzie lub podczas innych złych warunków atmosferycznych.

Karmienie w postaci ciasta daje zarówno słabym jak i silnym pszczołom te same szanse dotarcia do pokarmu.

Aby ciasto dla pszczół było jeszcze smaczniejsze, musi zostać zwiekszona ilość dodanego cukru.

Zalecane są następujące przepisy na ciasto:

1. Przepis: 1 kg Feedbee wymieszać z 1 kg cukru pudru i 0,3 l wody (przy worku 20 kg Feedbee proporcje są następujące – 20 kg Feedbee + 20 kg cukru pudru + 6 l wody)

2. Przepis: 0,8 kg Feedbee wymieszać z 1,2 kg cukru pudru i 0,3 l wody (przy worku 20 kg proporcje są nastepujące – 20 kg Feedbee + 30 kg cukru pudru + 7,5 l wody) 0,8 kg Feedbee wymieszać z 1,2 kg cukru pudru i 0,3 l wody (przy worku 20 kg proporcje są nastepujące – 20 kg Feedbee + 30 kg cukru pudru + 7,5 l wody)

Przygotowane ciasto zostawić przez noc pod przykryciem, następnie nałożyć ok. 0,5-1 kg ciasta do plastikowych woreczków i położyć je otwarte na ramkach w ulu, tak aby pszczoły miały łatwy dostęp do ciasta.

Przydatne informacje przy przygotowywaniu ciasta:

Wyżej podane przepisy są tylko przykładami. Przepis może zostać indywidualnie dopasowany do potrzeb pszczół.

Proporcje – Feedbee – cukier można zmieniać według potrzeb. Ilość Feedbee nie może jednak przekroczyć ilości cukru, max. 50 %, min. nie powinno być niższe niż 25 % .

Doświadczenia pokazały, że optymalną konsystencję uzyskuje się mieszając 6,5 – 7 kg suchej substancji z 1 litrem wody.

Ciasto może później zostać jeszcze rozrzedzone lub zagęszczone poprzez dodanie wody, Feedbee lub cukru pudru.

3. Karmienie w formie syropu cukrowego jest zalecane tylko wtedy, kiedy jest ciepło, jednak może być stosowane przy różnej pogodzie. Zaletą tego sposobu karmienia jest to, że zarówno słabe jak i mocne pszczoły mają jednakowy dostęp do pokarmu.

Przygotowanie syropu:

1. Przepis: 3 kg cukru rozpuścić w 3 litrach wody, do syropu dodać 1 kg Feedbee.

2. Przepis: 8 kg cukru rozpuścić w 4 litrach ciepłej wody, do syropu dodać 1 kg Feedbee.

Przygotowany syrop zostawić na noc pod przykryciem, następnie wlać syrop do podkarmiaczki i położyć na ramkach w ulu.

Podane wyżej przepisy są bardzo dobre, jednak również w przypadku syropu można zmieniać ilość dodanego cukru.

Ogólne informacje

 • Przy karmieniu Feedbee pszczoły muszą mieć również inne źródła pożywienia (np.miód), przede wszystkim gdy jeszcze codziennie nie wylatują z ula.
 • Przed pierwszym wylotem wiosennym można karmić pszczoły tylko w formie ciasta.
 • Przygotowane z Feedbee ciasto nie może być gotowane. Feedbee nie może być mieszane z gorącym syropem i z gorącą wodą, aby zawarte w nim proteiny i witaminy nie uległy zniszczeniu.
 • Jeśli przygotowane z Feedbee ciasto lub syrop będą dłuo przechowywane, może rozpocząć się proces fermentacji z uwagi na wysoką zawartość w Feedbee białka
 • Świeżo przygotowane ciasto lub syrop nie zacznie fermentować, ponieważ zanim to się stanie pszczoły go już zjedzą.
 • Doświadczenia pokazały, że przygotowane z cukrem pudrem ciasto, które jest trzymane w plastikowych woreczkach rozpoczyna fermentować dopiero po ok. 4 miesiącach, a syrop po ok. 2-3 tygodniach od sporządzenia.
 • Przy bardzo słabych rodzinach, z 1-2 ramkami pszczół nie zaleca się już podawania Feedbee
 • Feedbee musi być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Jeżeli nie zużyje się jednorazowo całego worka, należy go szczelnie zamknąć i chronić od wilgoci.

Źródło informacji http://www.pl.feedbee.eu/

 

do sklepuMultimedia

Czytaj 15238 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

 • Porady pasieczne CZERWIEC #6
  Porady pasieczne CZERWIEC #6

  Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

  Czytaj więcej...
 • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie

  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

   

  Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

   

  Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

 • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
  Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

  Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

   

  Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.