e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
poniedziałek, 08 maja 2023 12:33

Porady pasieczne MAj #5

Oceń ten wpis
(0 głosów)
Porady pasieczne MAj #5 Image by PollyDot from Pixabay


Maj to jeden z najważniejszych miesięcy w roku dla pszczelarzy. W tym czasie pszczoły są bardzo aktywne i zbierają dużo nektaru i pyłku. Pszczelarze muszą dbać o to, aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i zdrowia. Oto kilka porad, co zrobić w maju, aby mieć silne i zdrowe ule.

1. Sprawdź stan rodzin pszczelich. Zobacz, czy nie ma objawów chorób, pasożytów lub drapieżników. Jeśli zauważysz jakieś problemy, podjęcie szybkich działań. Możesz skorzystać z pomocy lekarza weterynarii lub doradcy pszczelarskiego.

2. Zwiększ przestrzeń w ulach. W maju pszczoły rozmnażają się intensywnie i potrzebują więcej miejsca do budowy plastrów i składania jaj. Dodaj nowe ramki z woskiem lub nadstawki do uli, aby zapobiec rojowisku i zapewnić im wystarczającą ilość pokarmu.

3. Zabezpiecz ule przed złodziejami. W maju może być niedobór nektaru i pyłku w przyrodzie, co sprawia, że pszczoły są bardziej skłonne do kradzieży miodu z innych uli. Aby temu zapobiec, możesz zmniejszyć lotki do 5-10 cm lub zastosować specjalne kratki przeciwrojowe. Unikaj też nadmiernego otwierania uli i pozostawiania miodu na zewnątrz.

4. Zbierz pierwszy miód. Jeśli masz ule wielonadstawkowe, możesz zbierać miód z górnych nadstawek, gdy są one pełne plastrów z zakapowanym miodem. Pamiętaj, aby zostawić wystarczającą ilość miodu dla pszczół w dolnych nadstawkach lub korpusach. Możesz też dokarmiać pszczoły cukrem lub syropem, jeśli jest taka potrzeba.

5. Przygotuj się do sezonu letniego. W maju możesz zacząć planować przenoszenie uli na pożytki letnie, takie jak lipa, akacja czy gryka. Sprawdź stan techniczny uli i sprzętu pszczelarskiego. Zadbaj o odpowiedni transport i zabezpieczenie uli przed uszkodzeniem lub utratą pszczół.

 

Maj to miesiąc pełen wyzwań i możliwości dla pszczelarzy. Dbając o swoje pszczoły w tym czasie, możesz zapewnić im dobre warunki do rozwoju i zdrowia oraz uzyskać wysokiej jakości miód i inne produkty pszczele.

Czytaj 465 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

 • Porady pasieczne CZERWIEC #6
  Porady pasieczne CZERWIEC #6

  Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

  Czytaj więcej...
 • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie

  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

   

  Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

   

  Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

 • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
  Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

  Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

   

  Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.