e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

poniedziałek, 08 maja 2023 10:55

Znaczenie pszczelarstwa w gospodarce kraju i wartość zapylania w rolnictwie.

Oceń ten wpis
(0 głosów)

Pszczelarstwo jest jedną z najstarszych i najważniejszych dziedzin działalności ludzkiej.

Pszczoły nie tylko dostarczają nam cennych produktów, takich jak miód, wosk czy propolis, ale także pełnią nieocenioną rolę w zapylaniu roślin uprawnych i dzikich.

Szacuje się, że wartość pszczół jako zapylaczy dla całego ekosystemu w Polsce wynosi około 5 miliardów złotych. Bez ich pracy nie moglibyśmy cieszyć się wieloma owocami, warzywami, zbożami czy kwiatami. Pszczelarstwo ma ogromne znaczenie dla gospodarki kraju i rozwoju rolnictwa. Według danych z 2020 roku w Polsce było ponad 1,8 miliona rodzin pszczelich i ponad 60 tysięcy pszczelarzy.

Polska jest jednym z największych producentów miodu w Europie i na świecie. W 2020 roku wyprodukowano ponad 25 tysięcy ton miodu, który jest ceniony za swoją jakość i różnorodność.

Pszczelarstwo to także działalność społeczna i edukacyjna.

Pszczelarze zrzeszają się w organizacjach i stowarzyszeniach, które promują wiedzę o pszczołach i ich ochronie. Pszczelarze współpracują także z rolnikami, sadownikami i ogrodnikami, aby zapewnić odpowiednie warunki dla zapylania roślin. Pszczelarstwo przyczynia się do zachowania bioróżnorodności i poprawy stanu środowiska naturalnego.

Pszczelarstwo to jednak także wiele wyzwań i problemów. Pszczoły są zagrożone przez choroby, pasożyty, pestycydy, zmiany klimatu i utratę siedlisk. W ostatnich latach obserwuje się spadek liczby rodzin pszczelich i wzrost ubytków spowodowanych zatruciami lub niszczeniem uli. Pszczelarze muszą zmagać się także z niskimi cenami miodu, nieuczciwą konkurencją i fałszerstwem produktów pszczelich. W związku z tym państwo wspiera sektor pszczelarski poprzez różne formy pomocy finansowej, prawnej i organizacyjnej. Głównym narzędziem wsparcia jest Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa, który jest realizowany co trzy lata i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa obejmuje takie działania jak:

  • badania naukowe,
  • szkolenia i
  • doradztwo,
  • walka z chorobami pszczół,
  • promocja produktów pszczelich,
  • zakup sprzętu i materiałów pszczelarskich oraz
  • współpraca międzynarodowa
Pszczelarstwo to pasja, hobby i sposób na życie dla wielu ludzi. To także nieodłączny element naszej kultury, historii i przyrody. Pszczoły są niezwykłymi stworzeniami, które zasługują na nasz szacunek i opiekę. Dbając o pszczoły dbamy także o siebie i naszą przyszłość.

 

Czytaj 2788 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Więcej z tej kategorii: « Pszczelarstwo
Zaloguj się aby umieszczać komentarze

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.