e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
Kalendarz
Kalendarz wydarzeń Drukuj Email help
Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Tydzień Dzisiaj Szukaj Do miesiąca
Epizoocje u pszczół wg OIE oraz zatrucia Pobierz jako plik iCal
Sobota, 25 luty 2017Odsłon : 1256
Tematyka:
- omówienie 5 chorób pszczół z wykazu B, Międzynarodowego Urzędu do Spraw Epizoocji (nosemozy, ch. roztoczowa, warroza, kiślica, zgnilec złośliwy 2 h
- najnowsze metody zapobiegania, zwalczania 2 h)

- zatrucia pyłkiem i spadzią, nektarem niektórych roślin, zatrucia środkami ochrony roślin, 1 h

- ustawa o ochronie roślin i rozporządzenie MRiRW, rola WIORIN i PIORIN w ochronie pszczoły, insektycydy podział pod względem chemicznym i toksyczności dla pszczół, organizacja stosowania zabiegów-bezpieczna dla pszczół 1 h

- toksyczne działanie pestycydów na pszczoły, drogi wnikania, wrażliwość pszczół w zależności od rasy, wieku, siły rodziny 1 h

- przetrzymywanie pszczół w ulach, objawy zatrucia pestycydami, powoływanie komisji do spraw wytrucia, pobieranie prób, dowodów wytrucia 1 h

Zapraszamy pszczelarzy z numerem weterynaryjnym (na listę obecności), do Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu ul. Zwycięska 8 Noclegi AGRO sala 30.

Termin- 25 lutego 2017 roku (sobota) od 9,00 do 15,00.

Wykładowcy: dr Bernadeta Kucharska (WIORIN Wrocław) oraz prof. Paweł Chorbiński (UP we Wrocławiu)
Miejsce : Dolnosląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Zwycięska 8a, 53-033 Wrocław, Polska

Wróć

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

 • Porady pasieczne CZERWIEC #6
  Porady pasieczne CZERWIEC #6

  Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

  Czytaj więcej...
 • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie

  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

   

  Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

   

  Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

 • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
  Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

  Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

   

  Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.