e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

czwartek, 18 maja 2023 08:52

Znaczenie węzy pszczelej w gospodarce pasiecznej

Oceń ten wpis
(0 głosów)

Węza pszczela jest bardzo ważnym elementem w gospodarce pasiecznej, ponieważ stanowi podstawę do budowy plastrów przez pszczoły. Węza jest produktem z wosku, który jest zaczątkiem plastra pszczelego, na którym pszczoły składają jaja, hodują czerw i magazynują miód i pyłek.

 

Wosk pszczeli jest cennym surowcem naturalnym, który ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Wosk jest także niezbędny dla rozwoju i funkcjonowania rodziny pszczelej. Dlatego bardzo ważne jest, aby węza była wykonana z prawdziwego wosku pszczeli, a nie zafałszowanego lub zanieczyszczonego innymi substancjami.

 

Węzę można robić samemu, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Najważniejszym elementem jest forma do prasowania węzy, która ma wytłoczone kształty komórek plastra. Forma może być wykonana z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego. Do produkcji węzy potrzebny jest także wosk pszczeli, który należy oczyścić i stopić. Wosk do produkcji węzy musi być wysokiej jakości i pochodzić z własnej pasieki lub ze sprawdzonego źródła.

 

Wosk do produkcji węzy musi przejść przez autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji pod ciśnieniem i wysoką temperaturą. Autoklaw pozwala usunąć z wosku wszelkie bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, które mogłyby zaszkodzić pszczołom lub ludziom. Autoklaw zapewnia także lepszą jakość i trwałość węzy.

 

Węza pszczela jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i produktywność rodzin pszczelich. Dlatego warto zadbać o jej jakość i pochodzenie. W ten sposób możemy zapewnić naszym pszczołom optymalne warunki do życia i pracy.

Czytaj 413 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Zaloguj się aby umieszczać komentarze

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.