e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
wtorek, 09 kwietnia 2013 08:23

Wymiana matek pszczelich 100 % pewnym sposobem !

Oceń ten wpis
(28 głosów)
Matka pszczela Matka pszczela

Bardzo często rozmawiając z pszczelarzami słyszę pytanie jak jedna osoba może uporać się z pasieką liczącą ponad 300 rodzin pszczelich, skoro oni mając 50 nie mają czasu na ogarnięcie podstawowych prac pasiecznych. Mnie z kolei zastanawia fakt jak pracują pszczelarze prowadzący pasieki do 100 rodzin pszczelich, którym zawsze brakuje czasu na obsługę pasieki.

 

Ja osobiście nie miałem okazji pracować w takiej pasiece, ponieważ przejmując opracowany już system gospodarki od mojego mistrza przeskoczyłem bardzo długi etap praktyki każdego pszczela, który rozbudowywał pasiekę od podstaw. Dlatego chciałbym mając jeszcze krótką chwilkę przed sezonem podzielić się moim sposobem wymiany matek w pasiece.

Największym mankamentem, z jakim spotyka się większość moich klientów przy wymianie matek jest ich poddawanie a dokładnie proces przyjęcia matki w rodzinach produkcyjnych.

Jak wiemy sposobów poddawania matek jest wiele. Nie neguję żadnego i nieprawdą byłoby twierdzić, że są one złe. W dodatku powiedzieć za dużo na ten temat nie bardzo mogę, ponieważ w zasadzie praktykuję jeden sprawdzający się w 100% sposób wymiany matek w mojej pasiece.

 

 

Etap I

Tworzymy odkład z jednej ramki z czerwiem krytym na wygryzieniu obsiadanym przez pszczoły, umieszczając ramkę w skrzynce odkładowej wykonanej z poliuretanu dodając do niej 1 ramkę z nadstawki z niewielką ilością zapasu miodowego.

Etap II

Odkład taki należy pozostawić otwarty przy rodzinie, z której był stworzony na około 2godz. tak, aby starsza pszczoła mogła opuścić nowo powstałą rodzinkę.
Następnie przenosimy odkład w przeznaczone mu miejsce z reguły na tej samej pasiece i pozostawiamy go na 2dni, po tym okresie wycinamy ewentualnie powstałe mateczniki i poddajemy matkę w klateczce z wyłamanym zabezpieczeniem.
Z klateczki przed poddaniem usuwamy pszczoły towarzyszące i wpuszczamy 2-3 pszczoły z rodziny, do której poddajemy matkę, w naszym przypadku jest to odkład.
Po okresie mniej więcej 3dni usuwamy klateczkę z rodziny i sprawdzamy najlepiej nie używając dymu czy matka została przyjęta.
Po okresie około 10dni od ostatniego zabiegu sprawdzamy czy matka jest obecna i czy już czerwi.
Jeśli tak przechodzimy do następnego etapu.

Etap III

Przenosimy odkład z czerwiącą matką do rodziny produkcyjnej, w której chcemy wymienić matkę.
W rodzinie produkcyjnej należy odszukać matkę i ją usunąć wraz z 2 ramkami (1 ramka czerwiu
z pszczołami i jedna ramka skrajna z pokarmem i pszczołami).
Następnie wkładamy cały odkład z czerwiącą matką do rodziny produkcyjnej, umieszczając go na skraju gniazda, najdalej od wylotka.
Ramki, które usunęliśmy z rodziny produkcyjnej umieszczamy w skrzynce odkładowej i przechodzimy do Etapu II.

 

W naszej pasiece matki wymieniane są wyłącznie w ten sposób, tworząc 50 takich małych odkładów jesteśmy w stanie wymienić wszystkie matki w 300pniowej pasiece w przeciągu niespełna 3-mcy bez najmniejszego przestoju w produkcji.


Być może na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wyżej opisany proces nie robi wielkiej różnicy, jeśli chodzi o nakład pracy. Natomiast zabiegi takie jak, sprawdzenie czy matka została przyjęta, czy wróciła z unasiennienia, czy czerwi są mniej czasochłonne przy wykonywaniu ich w odkładach w porównaniu z rodzinami produkcyjnymi.

Ponadto jak wspomniałem szybciej i co ważne, stosując klasyczną wymianę matek w rodzinie od jej usunięcia do pojawienia się jajeczka w komórce złożonego przez następną mija, co najmniej 20dni, jeśli natomiast z różnych względów coś pójdzie nie po naszej myśli okres ten może się wydłużyć nawet do 30-kilku dni.  Co przy gospodarce wędrownej niesie za sobą duże straty ekonomiczne.

 

Z pszczelarskim pozdrowieniem

Paweł Sęk

 

Czytaj 25328 razy
Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

  • WARTO BYĆ - VI Krajowa Konferencja Naukowa pt. „Apiterapia – jej stan obecny i nadzieje na przyszłość”, która odbędzie się 25 października 2025 roku w Katowicach - również on line
    WARTO BYĆ - VI Krajowa Konferencja Naukowa pt. „Apiterapia – jej stan obecny i nadzieje na przyszłość”, która odbędzie się 25 października 2025 roku w Katowicach - również on line

    Warto być na VI Krajowej Konferencji Naukowej pt. „Apiterapia – jej stan obecny i nadzieje na przyszłość”, która odbędzie się 25 października 2025 roku w Akademii Śląskiej w Katowicach. Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową – w auli uczelni oraz on-line.

    Konferencja organizowana jest przez Akademię Śląską we współpracy z Polską Fundacją Apiterapii oraz Śląskim Związkiem Pszczelarzy. To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań poświęconych zastosowaniu produktów pszczelich w medycynie, farmacji i profilaktyce zdrowia.

    Cel i idea konferencji

    Celem konferencji jest zwrócenie uwagi środowisk medycznych, naukowych i pszczelarskich na ogromny potencjał apiterapii we współczesnej medycynie. Wydarzenie gromadzi lekarzy, farmaceutów, profesorów i naukowców z całej Polski, którzy na co dzień zajmują się badaniem i praktycznym wykorzystaniem miodu, propolisu, pyłku, pierzgi oraz jadu pszczelego.

    Podczas wystąpień poruszone zostaną m.in. zagadnienia:

    • aktualnego stanu badań naukowych nad produktami pszczelimi,
    • mechanizmów działania substancji aktywnych obecnych w miodzie i propolisie,
    • możliwości wykorzystania apiterapii w naukach medycznych i farmacji,
    • problemów jakości i bezpieczeństwa produktów pszczelich, w tym metod wykrywania zafałszowań miodów,
    • zastosowania nowoczesnych metod analitycznych w ocenie składu produktów pszczelich.

    Dlaczego warto być?

    • bezpośredni kontakt z uznanymi autorytetami w dziedzinie apiterapii,
    • aktualna wiedza o właściwościach prozdrowotnych miodu, propolisu i innych produktów pszczelich,
    • możliwość lepszego zrozumienia wymogów jakości i badań, które dotyczą miodów trafiających na rynek,
    • inspiracja do współpracy naukowców, lekarzy i pszczelarzy,
    • argumenty merytoryczne przydatne w edukacji pacjentów i konsumentów.

    Informacje organizacyjne

    • Data: 25 października 2025 r.
    • Miejsce: Aula Akademii Śląskiej w Katowicach
    • Forma: stacjonarnie + transmisja on-line
    • Udział: bezpłatny (obowiązuje rejestracja)

    Rejestracja on-line: formularz rejestracyjny

    Transmisja on-line (w dniu wydarzenia): link do transmisji on-line

    Program konferencji

    Aula Akademii Śląskiej, 25 października 2025 r.

    • 10:00 – Uroczyste otwarcie konferencji
      wystąpienia okolicznościowe
    • 10:30 – 11:00
      Prof. zw. dr hab. Artur STOJKO
      „Apiterapia i apifarmakoterapia w naukach medycznych”
    • 11:00 – 11:30
      Prof. zw. dr hab. Maria WARDAS
      „Biochemiczne aspekty mikroelementów zawartych w miodzie”
    • 11:30 – 12:00
      Dr hab. n. med. Agata KABAŁA-DZIK, prof. ŚUM
      „Właściwości przeciwnowotworowe propolisu i jego składowych w badaniach in vitro”
    • 12:00 – 12:30
      Przerwa
    • 12:30 – 13:00
      Prof. dr hab. n. farm. Paweł RAMOS
      „Zastosowanie analizy termograwimetrycznej do identyfikacji zafałszowań miodów odmianowych”
    • 13:00 – 13:30
      Dr hab. inżynierii biomed. Joanna JAWORSKA
      „Zastosowanie metody spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego w analizie produktów pszczelich”
    • 13:30 – 14:00
      Dyskusja
    • Zakończenie konferencji

    Źródło i dodatkowe informacje

    Szczegółowe informacje oraz aktualności organizator publikuje na stronie Akademii Śląskiej: oficjalny komunikat uczelni .

  • Prognoza Zbiorów Miodu w Sezonie 2025: Szczegółowa Analiza i Wyzwania
    Prognoza Zbiorów Miodu w Sezonie 2025: Szczegółowa Analiza i Wyzwania

    Prognoza Zbiorów Miodu w Sezonie 2025: Szczegółowa Analiza i Wyzwania Pszczelarstwa

    Sezon pszczelarski 2025 jest pełen oczekiwań, ale również niesie ze sobą liczne wyzwania. Tegoroczne prognozy zbiorów miodu opierają się na analizach warunków pogodowych, dostępności roślin miododajnych, kondycji rodzin pszczelich oraz ogólnej sytuacji w branży. Oto szczegółowe spojrzenie na to, czego możemy się spodziewać oraz jak najlepiej przygotować się do nadchodzących miesięcy.

    Czytaj więcej...
  • Fałszowanie Miodu – Problem Globalny, Który Dotyka Każdego Pszczelarza
    Fałszowanie Miodu – Problem Globalny, Który Dotyka Każdego Pszczelarza

    Pszczelarze, czas wziąć sprawy w swoje ręce! Fałszowanie miodu staje się coraz większym zagrożeniem dla naszej branży, niszcząc rynek i zaufanie konsumentów. Film dokumentalny "Miodowy Przekręt", nagrany z ukrytą kamerą podczas targów SIAL w Paryżu w 2024 roku, obnaża skalę tego procederu i jego destrukcyjne konsekwencje.

    Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.