e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Ciekawe rozwiązania w gospodarce pszczelarskiej
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Przewóz pszczół z otwartymi wylotkami

Przewóz pszczół z otwartymi wylotkami 9 lata 2 miesiąc temu #230

Opisałem motode przewozu pszczół z otwartymi wylotkami w 1984 roku w Pszczelarzu ale widzę, że chyba nikt ani o niej nie wie ani nie stosuje.
Opis z mojej strony internetowej:
""Metoda Siudalskiego" przewozu uli
Żeby nie było wątpliwości - Siudalski to właśnie ja - autor tej strony.
Sam o swojej metodzie?
A wygląda, że inaczej nie można.
--
Kilka słów historii.
W Egipcie pszczoły przewożono na statkach pływających po Nilu, na wozach we Francji, były noszone na plecach na Bałkanach, a u nas też je transportowano. Jest kilka problemów związanych z przewozem pszczół.
Najważniejszy z nich to - jak je zamknąć aby się nie podusiły?
Jeśli będą zamknięte przez jedną, dwie godziny, zwykle daje się je przewieźć bez większych strat. Problem pojawia się, jeśli trzeba je wieźć dłużej, albo rodziny są tak silne, że mogą się udusić.
Co zrobić?
Jakieś 30 lat temu prowadziłem pasiekę składającą się z 80 pni.
Wiadomo - zysk będzie gdy będę pszczoły woził, ale widziałem, jak ludziom podczas transportu pszczoły padały.
Zacząłem rozumować tak:
jakie czynniki powodują, że pszczoły siedzą w ulach i traktują ten stan jako normalny? Noc zawsze, ale deszcz także w ciągu dnia trzyma je w ulu. Więc?
Przed transportem polewałem na powałki szklankę wody, czasami więcej. Spryskiwaczem rosiłem ścianę przednią przy wylotku i wprowadzałem strumień kropelek przez wylotek do ula tak aby była zmoczona podłoga w ulu. I co?
Ano pszczoły traktowały to jako deszcz a bujanie i hałasy podczas transportu jako burzę!
Siedziały więc w ulu pomimo otwartych wylotków. Silne rodziny wypuszczały "brodę" na przednią ściankę ula i ...trzymały się kurczowo przez cały czas także, gdy jechałem z nimi bądź co bądź przez oświetloną Warszawę.
Opisałem swoją metodę przewozu pszczół w Pszczelarstwie w 1984 roku.
Więc?
Sądzę, że wprowadzenie pojęcia "przewóz pszczół metodą Siudalskiego" zostało dokonane.
Stefan Jerzy Siudalski 31 lat później
  • SJS
  • SJS Avatar
  • Offline
  • Początkujący Bzykacz
  • Posty: 4
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 0
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotr Gierula

Przewóz pszczół z otwartymi wylotkami 9 lata 2 miesiąc temu #231

Na pewno metoda powinna nosić nazwę autora :))

Swego czasu będąc na praktykach w Austrii podczas przewozu w nocy na stacji benzynowej spotkałem swoich kolegów praktykantów i ich Szefa, którzy to właśnie przewozili na ciężarówce pszczoły bez żadnego zamknięcia. Problem był trochę przy rozładunku, ale w ten sposób ten Pszczelarz zawsze przewoził pszczoły nawet na odległości 200,300km ! Koledzy narzekali że szukając miejsca na stacji muszą parkować na samym końcu za tiramisu tam gdzie najciemniej, bo inaczej pszczoły też chciały lecieć na stację na kawę....:)
  • Piotr Gierula
  • Piotr Gierula Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 87
  • Thank you received: 3
  • Oklaski: 1
Ostatnio zmieniany: 9 lata 2 miesiąc temu przez Piotr Gierula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przewóz pszczół z otwartymi wylotkami 9 lata 2 miesiąc temu #232

Gdyby poleli powałki wodą i spryskali podłogi w ulach problem by nie występował - woziłem wielokrotnie - tylko pojedyncze pszczoły się czasami odrywały
  • SJS
  • SJS Avatar
  • Offline
  • Początkujący Bzykacz
  • Posty: 4
  • Thank you received: 1
  • Oklaski: 0
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przewóz pszczół z otwartymi wylotkami 9 lata 2 miesiąc temu #233

no własnie w tym pewnie był problem, wystarczyło dobrze polać, żeby pszczoły miały złudzenie tak jak Pan napisał złych warunków atmosferycznych...
  • Piotr Gierula
  • Piotr Gierula Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 87
  • Thank you received: 3
  • Oklaski: 1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Sklep Pszczelarski Produkty:
  • Strona:
  • 1
Time to create page: 0.074 seconds

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.