e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Choroby pszczół (5)

Choroby pszczół są poważnym zagrożeniem dla produkcji miodu i zapylania roślin. Pszczoły są narażone na wiele czynników stresowych, takich jak pasożyty, wirusy, bakterie, grzyby, pestycydy i zmiany klimatu. Niektóre z najczęstszych chorób pszczół to nosemoza, wiroza skrzydełek, amerykański i europejski gnój plamisty, grzybicze zapalenie oskrzeli i warroza. W tym artykule omówimy objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania tym chorobom.

Nosemoza

Nosemoza jest chorobą wywoływaną przez mikroskopijne grzyby z rodzaju Nosema, które zarażają jelita pszczół. Objawy nosemozy to osłabienie, spadek aktywności i apetytu, biegunka i skrócenie życia pszczół. Nosemoza może być przenoszona przez kontakt z zanieczyszczonym miodem lub pyłkiem. Aby zapobiec nosemozie, należy utrzymywać higienę ula i unikać karmienia pszczół zanieczyszczonym miodem lub pyłkiem.

Wiroza skrzydełek

Wiroza skrzydełek jest chorobą wywoływaną przez wirus deformacji skrzydełek (DWV), który atakuje układ nerwowy pszczół. Objawy wirosy skrzydełek to zniekształcenie lub brak skrzydełek u pszczół robotnic, karłowatość i przedwczesna śmierć. Wiroza skrzydełek jest przenoszona przez roztocza Varroa destructor, które żerują na hemolimfie pszczół. Aby zapobiec wirosie skrzydełek, należy regularnie kontrolować i zwalczać roztocza Varroa oraz unikać stresu dla pszczół.

Amerykański i europejski zgnilec

Amerykański i europejski zgnilec są chorobami wywoływanymi przez bakterie z rodzaju Paenibacillus i Melissococcus, które zarażają larwy pszczół. Objawy tych chorób to ciemnienie i rozpadanie się ciał larw, wydzielanie nieprzyjemnego zapachu i powstawanie plam na plastrach. Amerykański i europejski zgnilce są przenoszone przez kontakt z zakażonymi larwami lub sprzętem pasiecznym. Aby zapobiec tym chorobom, należy dezynfekować ula i sprzęt pasieczny oraz usuwać i niszczyć zakażone plastry.

Grzybica otorbielakowa

Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) (ascospaeriosis, Ascosphaerosis larvae apium) jest chorobą wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera, które zarażają oskrzela pszczół. Objawy grzybicy to zamieranie larw pszczół - mumifikacja,  zmniejszenie aktywności i odporności oraz śmierć pszczół. Grzybica jest przenoszona przez wdychanie zarodników grzybów lub kontakt z zakażonym pyłkiem lub miodem. Aby zapobiec grzybicy , należy utrzymywać odpowiednią wilgotność i wentylację ula oraz unikać karmienia pszczół zanieczyszczonym pyłkiem lub miodem.

Warroza

Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocza Varroa destructor, które żerują na hemolimfie pszczół. Objawy warrozy to osłabienie, spadek masy ciała, deformacje ciała i skrzydeł oraz śmierć pszczół. Warroza jest przenoszona przez kontakt z zakażonymi pszczołami lub roztoczami. Aby zapobiec warrozie, należy regularnie kontrolować i zwalczać roztocza Varroa oraz stosować odpowiednie metody hodowlane i leczenia.

Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie. Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać…
U pszczół, a właściwie czerwi, klasyczną chorobą jest grzybica wapienna, którą wywołują zbliżone do siebie gatunki grzybów – otorbielak pszczeli (Ascosphaera apis) i Ascosphaera major. Choroba ta jest dość powszechna i łatwa w leczeniu oraz w zwalczaniu. Pszczelarz jest w stanie zdiagnozować ją na podstawie objawów klinicznych, nie są do tego potrzebne żadne badania laboratoryjne. Jeśli hodowca raz zobaczy, jak wygląda grzybica wapienna, to na przyszłość będzie wiedział z czym ma do czynienia.
Colony Collapse Disorder is affecting honey producers throughout Texas and the United States. One Frio County beekeeper gives us some insight into this mysterious phenomenon.
The Mystery of the Disappearing Honeybees: A Serious Eats Buzz-ementary
Dlaczego pszczoły umierają ? Dlaczego pszczoły znikają z USA? Zadaniem Burt's Bees (http://www.burtsbees.com/) jest podniesienie świadomości na temat kwestii środowiskowej o nazwie Colony Collapse Disorder (CCD), aby dowiedzieć się i pomóc w ratowaniu pszczół umiera. Colony Collapse Disorder to nagła śmierci całej kolonii pszczół miodnych. Powoduje powszechne zniknie pszczół w naszym otoczeniu

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

  • Porady pasieczne CZERWIEC #6
    Porady pasieczne CZERWIEC #6

    Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

    Czytaj więcej...
  • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
    Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna)  leczenie, zapobieganie

    Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

     

    Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

     

    Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

  • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
    Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

    Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

     

    Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.