e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
poniedziałek, 05 czerwca 2023 08:17

Porady pasieczne CZERWIEC #6

Oceń ten wpis
(0 głosów)

Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.
Aby zapobiec rojeniu się pszczół, należy przede wszystkim zapewnić im wystarczającą przestrzeń w ulu, zarówno na czerw, jak i na miód. W tym celu można dodawać kolejne nadstawki lub korpusy, podstawiając je pod już zapełnione plastrami z niedojrzałym miodem. Warto też wstawiać nowe ramki z węzą do gniazda, aby zachęcić pszczoły do budowy nowych plastrów i wymienić stare ramki z czerwiem na nowe. Stare ramki z czerwiem można przenieść do nadstawek lub za kratę odgrodową za gniazdem.
Kolejnym sposobem na ograniczenie nastrojów rojowych jest regularne sprawdzanie rodzin pod kątem obecności mateczników i ich usuwanie. Jeśli jednak znajdziemy już zasklepione mateczniki, oznacza to, że rój jest gotowy do wylotu i trudno go powstrzymać. W takim przypadku można spróbować przenieść rodzinę do innego miejsca na pasiece lub podzielić ją na dwie części, jedną z matką, a drugą z matecznikami.
W czerwcu należy też dbać o odpowiednią wentylację uli, zwłaszcza przy wysokich temperaturach i silnym pożytku. Można to zrobić poprzez otwieranie wylotów na całą szerokość, usuwanie wkładek, malowanie daszków na biało lub stosowanie mat górnych chroniących przed przegrzaniem. Przy bardzo silnych rodzinach można nawet wymienić dennicę na wykonaną z gęstej siatki stalowej.
W przypadku długotrwałej niepogody lub słabego pożytku może być konieczne podkarmianie rodzin syropem cukrowym lub miodem, aby zapobiec spadkowi ich kondycji i rozwoju. Podkarmianie należy wykonywać wieczorem lub rano, aby nie wywołać rabunku.

Czerwiec to także dobry czas na wymianę starych matek na młode, pochodzące z własnej hodowli lub zakupione od sprawdzonych hodowców. Wymiana matek może być wykonana na różne sposoby, w zależności od tego, czy są to matki unasiennione czy nieunasiennione, czy są to mateczniki czy matki już wygryzione. W każdym przypadku należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu rodziny do przyjęcia nowej matki i o jej ochronie przed zabiciem przez pszczoły.
Czerwiec to także okres powiększania pasieki poprzez tworzenie odkładów lub dzielenie rodzin. Odkłady można tworzyć z ramkami z czerwiem i pszczołami oraz dodawać im mateczniki lub matki unasiennione. Dzielenie rodzin polega na podziale jednej rodziny na dwie lub więcej części, z których każda ma matkę lub matecznik. Odkłady i podziały rodzin należy wykonywać przy dobrej pogodzie i silnym pożytku, aby zapewnić im szybki rozwój i zabezpieczenie przed zimą.
W tym czasie trwa również intensywny zbiór nektaru z akacji. Aby wykorzystać ten potencjał, należy zadbać o odpowiednie warunki dla pszczół i zapewnić im dostęp do bogatych źródeł pożytku. Innym ważnym aspektem jest kontrola stanu zdrowia pszczół i zapobieganie chorobom.
W czerwcu należy szczególnie uważać na występowanie warrozy, czyli inwazji roztocza Varroa destructor, które osłabia pszczoły i przenosi wirusy. Aby zwalczać warrozę, można stosować różne metody biotechniczne, takie jak usuwanie plastrów z czerwiem dronim lub stosowanie pułapek na roztocza. Można też używać preparatów chemicznych lub naturalnych, takich jak kwasy organiczne lub olejki eteryczne. Ważne jest jednak, aby nie stosować tych środków podczas zbioru miodu, aby nie zanieczyścić go substancjami szkodliwymi.
Czerwiec to także czas przygotowania pszczół do zbioru miodu lipowego w lipcu oraz bycia gotowym na zbiór miodu spadziowego liściastego i iglastego. Miod lipowy to jeden z najpopularniejszych i najsmaczniejszych miodów w Polsce, który ma wiele właściwości leczniczych. Miod spadziowy to miod pochodzący z wydzieliny mszyc żyjących na liściach lub igłach drzew. Jest to miod ciemny, gęsty i o silnym aromacie. Aby uzyskać te rodzaje miodu, należy przenieść ule w miejsca, gdzie występują odpowiednie rośliny miododajne lub spadziowe.
Należy też zadbać o odpowiednią ilość ramek z węzą w nadstawkach lub korpusach magazynowych, aby pszczoły miały gdzie składować miód.
Podsumowując, czerwiec to miesiąc pełen wyzwań i możliwości dla pasieczników. Aby osiągnąć sukces w produkcji miodu, należy skupić się na zbiorze nektaru z akacji i przygotowaniu pszczół do zbioru miodu lipowego w lipcu oraz byciu gotowym na zbiór miodu spadziowego liściastego i iglastego. Należy też dbać o zdrowie i rozwój pszczół oraz zapobiegać chorobom i stanom rojowym.
Czytaj 463 razy
Piotr Gierula

Witam wszystkich entuzjastów pszczelarstwa !

Sklep pszczelarskiMoje kompetencje pszczelarskie to :

Dyplomowany Technik Pszczelarz

Magister Inżynier Zootechniki
Praca magisterska z pszczelarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Obecnie prowadzę Internetowy i Stacjonarny Sklep Pszczelarski

Więcej z tej kategorii: « Porady pasieczne MAj #5
Zaloguj się aby umieszczać komentarze

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

 • Porady pasieczne CZERWIEC #6
  Porady pasieczne CZERWIEC #6

  Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

  Czytaj więcej...
 • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie

  Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

   

  Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

   

  Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

 • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
  Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

  Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

   

  Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.