e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski

Jesteś tutaj:Start»Kalendarz»Kalendarz | e-pszczelarz.pl Interaktywny Portal Pszczelarski
Kalendarz
Kalendarz wydarzeń Drukuj Email help
Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Tydzień Dzisiaj Szukaj Do miesiąca
Cykliczna Konferencja "Pszczoły w mieście" oraz Konkurs "Bliżej pszczół" Pobierz jako plik iCal
Od Środa, 01 marzec 2017
Do Czwartek, 02 marzec 2017
Odsłon : 2744
Fundacja Rozwoju KUL, Instytut Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli prowadzą wspólne przedsięwzięcie:

„Pszczoła w Mieście” - cykliczna konferencja poświęcona pszczołom i ich obecności w mieście, a także ogólnopolski konkurs „Bliżej pszczół” na temat wiedzy o pszczole oraz jej biologii i wytworach.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Ponadto zachęcenie młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, zaczerpnięcia wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia.

Podczas konferencji przewidziane są również imprezy towarzyszące, tj. uczestnictwo firm i wystawców oferujących produkty pszczele, stowarzyszeń i organizacji chroniących pszczoły oraz popularyzujących tematy pszczelarskie.

Tematyka konferencji i konkursu przyczyni się do edukacji społeczeństwa odnośnie potrzeby ochrony pszczół, wynikającej ze zjawiska masowego ginięcia rodzin pszczelich. Pszczoły odgrywają istotną rolę w rozmnażaniu roślin, zarówno gatunków dziko rosnących jak i uprawnych. Ochrona owadów zapylających jest bardzo ważnym elementem działań na rzecz ochrony różnorodności ekologicznej. Podjęte działania, poza edukacją młodzieży, przyniosą także popularyzację problematyki ochrony pszczół i innych zapylaczy.

Każdy uczestnik konkursu otrzyma roślinę miododajną do posadzenia we własnej przestrzeni oraz kamionkę z miodem wielokwiatowym, który pochodzi z miejskiej pasieki prowadzonej przez KUL na jednym z dachów Uniwersytetu.

W dniu konkursu zorganizowana zostanie wycieczka dla uczestników i opiekunów, po ciekawych zakątkach przyrodniczych i historycznych Lublina. Natomiast możliwość uczestnictwa w konferencji naukowej pozwoli młodemu człowiekowi spojrzeć na świat pszczół z zupełnie innej strony. Podczas konferencji wystąpią prelegenci z różnych Uniwersytetów, specjaliści i naukowcy z Polski.

Tematy wystąpień:

prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog „Pszczoła w nowoczesnych badaniach naukowych”
dr hab. Anna Haładyj „Pszczoła w relacjach międzysąsiedzkich”

prof. dr hab. Józef Banaszak "Pszczoły obszarów zurbanizowanych"

dr hab. Ewa Trzaskowska „Rośliny inwazyjne a pożytki pszczele -problemy bioróżnorodności”

Piotr Lasota Teatr NN Lublin - prezentacja projektu pszczelarskiego 2016
W ramach projektu powstała m.in. wirtualna pasieka
https://www.youtube.com/watch?v=mVuDHIhEeTY

hasła tematyczne (np. o ludowych wierzeniach o pszczołach), biograficzne, mapa pasiek Lubelszczyzny, galerie fotografii współczesnej i archiwalnej, wywiady z pszczelarzami (około 1000 fragmentów dostępnych online).

Zarówno konkurs, jak i konferencja będą miały zasięg ogólnopolski. Zamierzamy dotrzeć z informacją do jak największej liczby szkół z całej Polski. W związku z tym, że młodzież przyjedzie z różnych stron kraju planujemy zorganizować w pierwszym dniu wydarzenia wycieczkę po lubelskich miejscach cennych przyrodniczo i historycznie.

Pomysł cyklicznej imprezy narodził się podczas spotkania otwartego „Pszczoła w mieście” oraz akcji: „UL na KUL” zorganizowanej przez KUL i Fundację Rozwoju KUL. Wydarzenie odbyło się 20 maja 2016 r. o godz. 11.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-114. Efektem akcji było uzyskanie pozwolenia przez Radę Miasta Lublin na postawienie uli na dachu budynku KUL. Do tej pory pszczoły traktowane były jak zwierzęta gospodarstwa domowego i nie można było ich hodować w centrum miasta. Dzięki staraniom KUL również CSK mogło postawić ule na swoim dachu.

Zarówno konferencja jak i drugi etap konkurs odbędą się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w dniach 1-2 marca 2017 roku.

Zwróciliśmy się o patronat do Ministra Edukacji Narodowej. Zorganizowana w maju b.r. konferencja "Pszczoła w mieście" cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa oraz mediów. Fotorelacja z konferencji: www.kul.pl/20-05-2016-ul-na-kul-pszczo-a-w-mie-cie,gal_15568.html
Miejsce : Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Aleje Racławickie 14, 20-950 Lublin, Polska

Wróć

Niezbędny sprzęt

Sklep Pszczelarski Produkty:

Polecane produkty sklepu pszczelarskiego ! www.sklep.apismart.eu

Najnowsze artykuły

  • Porady pasieczne CZERWIEC #6
    Porady pasieczne CZERWIEC #6

    Czerwiec to miesiąc, w którym pszczelarze muszą być bardzo aktywni i uważni na potrzeby swoich rodzin pszczelich. W tym czasie trwa intensywny rozwój pszczół i zbieranie nektaru z różnych roślin miododajnych. Jednocześnie czerwiec to okres największego zagrożenia rojeniem się pszczół, co może znacznie obniżyć wydajność pasieki i utrudnić jej prowadzenie.

    Czytaj więcej...
  • Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) leczenie, zapobieganie
    Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna)  leczenie, zapobieganie

    Grzybica otorbielakowa (askosferioza, grzybica wapienna) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby z rodzaju Ascosphaera. Choroba ta dotyka głównie larwy pszczół miodnych i powoduje ich obumieranie. Objawia się charakterystycznymi białymi kulkami wypełnionymi zarodnikami grzyba, które tworzą się w ciele larwy. Grzybica otorbielakowa jest jedną z najczęstszych chorób pszczół w Polsce i na świecie.

     

    Leczenie grzybicy otorbielakowej polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i eliminowaniu zakażonych larw. Nie ma skutecznego sposobu na leczenie larw już zainfekowanych. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uli i usuwać plastry z martwymi lub chorymi larwami. Należy także dezynfekować sprzęt pszczelarski i unikać przenoszenia plastrów między ulami. Ponadto można stosować profilaktycznie preparaty biologiczne zawierające bakterie lub grzyby antagonizujące Ascosphaera. Niektóre z nich to: Ascosan, Ascoferm, Ascoflor czy Ascozyme.

     

    Grzybica otorbielakowa jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i produktywności pszczół miodnych. Aby zapobiec jej występowaniu i rozwojowi, należy dbać o higienę pasieki i stosować odpowiednie środki ochronne. W ten sposób można chronić pszczoły przed tą niebezpieczną chorobą i zapewnić im dobre warunki do życia i pracy.

  • Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.
    Odkład pszczeli - jako metoda zapobiegania nastrojowi rojowemu.

    Odkład to zabieg pszczelarski polegający na oddzieleniu części pszczół i czerwiu od matki i przeniesieniu ich do innego ula. Celem odkładu jest zmniejszenie liczebności rodziny pszczelej i zapobieżenie jej rojeniu się. Rojenie się to naturalny sposób rozmnażania się pszczół, który polega na opuszczeniu ula przez część pszczół wraz z matką i poszukiwaniu nowego miejsca do założenia gniazda. Rojenie się jest niekorzystne dla pszczelarza, ponieważ zmniejsza wydajność miodową rodziny i utrudnia jej pielęgnację.

     

    Czytaj więcej...

Tv Pszczelarska

Gospodarka Pasieczna

Hodowla i genetyka

Sprzęt i produkty pszczelarskie

newslettter

ZAPISZ SIĘ - Prześlemy Ci nowe artykuły na maila !
Regulamin

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.